وجود سه مرکز بوم گردی در البرز، ارائه آموزش به راهنمایان محلی

احمد ترکاشوند در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به برنامه ریزی های میراث فرهنگی برای سال جدید در حوزه گردشگری، اظهار کرد: اقدامات مهمی در حوزه گردشگری دنبال شده تا میزبانی خوبی از مهمانان نوروزی به عمل بیاید. این اقدامات در چهار حوزه ازجمله نظارت برنامه ریزی شده است، کنترل فعالیت واحدها و مراکز اقامتی و پذیرایی خدمات رسان ازجمله هتل ها، مراکز پذیرایی، سفره خانه ها و آژانس های مسافرتی و هواپیمایی در دستور کار است.

وجود سه مرکز بوم گردی در البرز، ارائه آموزش به راهنمایان محلی

وی با اشاره به اینکه در کنار بحث نظارت به موضوع آموزش توجه ویژه ای داریم، گفت: آموزش های ارائه شده توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز مشتمل بر برگزاری چند دوره توانمندسازی ویژه فعالان و دست اندرکاران حوزه گردشگری است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز با تأکید بر اینکه انجام تبلیغات، بازاریابی و اطلاع رسانی یکی دیگر از فعالیت هایی است که به جد در حالی پیگیری است، گفت: جاذبه های گردشگری استان البرز در قالب چاپ کتابچه به مردم معرفی می گردد.

ترکاشوند به اهمیت هماهنگی میان دستگاه های خدمات رسان ازجمله جمعیت هلال احمر، میراث فرهنگی، حمل ونقل و پایانه ها، تعزیرات حکومتی و پلیس راه اشاره نمود و گفت: این مهم به منظور ارائه خدمات بهتر در حوزه گردشگری انجام می گردد.

جاده چالوس

وجود 10 هتل در استان البرز

وی به برگزاری کارگاه هایی یک روزه معرفی جاذبه های استان اشاره نمود و گفت: در این خصوص آموزش های لازم به راهنمایان محلی برای روستاهایی که نقطه هدف گردشگری هستند ارائه خواهد شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در بخش دیگری به ظرفیت های گردشگری شهرهای استان ازجمله تعداد هتل ها و مراکز اقامتی برای استقبال از مسافران و گردشگران اشاره نمود و اضافه نمود: در حال حاضر در سطح استان 10 هتل، شش هتل آپارتمان، پنج مهمان پذیر، 16 واحد خانه مسافر، دو پانسیون و سه مجتمع اقامتی - پذیرایی وجود دارد.

ترکاشوند اضافه نمود: ظرفیت مراکز اقامتی و پذیرایی استان ازجمله هتل ها، مهمان پذیرها، خانه مسافرها و دیگر مواردی که به آن اشاره شد در بحث اسکان مسافران که بر اساس تعداد تخت اعلام می گردد درمجموع حدود دو هزار و 500 تخت است.

وی تأکید کرد: روستاهای استان که ظرفیت بوم گردی در آن ها وجود دارد شناسایی و از این ظرفیت برای اسکان مسافران استفاده می گردد، در حال حاضر سه مرکز بوم گردی در روستای بَرغان، شهرستان های طالقان و کرج وجود دارد. یکی از اهداف مهم در حوزه گردشگری توسعه بوم گردی است.

طرح بوم گردی

شناسایی متقاضایان طرح بوم گردی در البرز

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز با تأکید بر اینکه تسهیل صدور مجوز برای واحدهای بوم گردی یکی از اهداف عمده در دستور کار است، گفت: درصدد هستیم تا متقاضیان مشارکت در طرح های بوم گردی استان شناسایی شوند.

ترکاشوند در بخش دیگری با تأکید بر اینکه پذیرش مسافر در واحدهای بوم گردی هیچ محدودیتی ندارد، گفت: با اجرای سه طرح بوم گردی در استان ظرفیت 37 تخت برای اسکان مسافران ایجادشده است.

وی بدون ارائه آمار در این حوزه، اضافه نمود: تعداد مسافران نوروزی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه توسعه هتل های موجود در استان ازجمله کلان شهر کرج وجود دارد، گفت: بسیاری از واحدهای اقامتی و پذیرایی نمی توانند به توسعه فضاهای فیزیکی ازجمله ایجاد فضای سبز و پارکینگ بپردازند.

ترکاشوند ضمن تشریح عوامل مهمی که بر ارتقای درجه هتل ها و تغییر میزان ستاره آن ها مدنظر است، گفت: حدود 250 معیار برافزایش یا کاهش درجه هتل ها تأثیرگذار است که در این میان رسیدگی به مباحثی ازجمله ورودی و لابی هتل، آموزش نیروها، جانمایی پارکینگ و یا ایجاد فضای سبز از اهمیت بیشتری برخوردار است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "وجود سه مرکز بوم گردی در البرز، ارائه آموزش به راهنمایان محلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود سه مرکز بوم گردی در البرز، ارائه آموزش به راهنمایان محلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید