7 مزیت حرکات کششی در محیط کار و فعالیت های روزانه

انجام حرکات کششی و ورزش در محل کار می تواند به حفظ سلامتی شما در زندگی پشت میز نشینی یاری کند. با فواید حرکات کششی و ورزش در محل کار بیشتر آشنا شوید.شما مهم ترین سرمایۀ محیط های کاری هستید. خلاق و باارزش و وظیفه شناسید. وقت برایتان گرانبها است. می خواهید بهترین باشید و بر کارایی و بازدهی تان بیفزایید، اما به معنای واقعی کلمه از پشت میز نشستن به تنگ آمده اید. احتمالاً فضاها، عادت ها و فرهنگ کاریِ حاکم بر محیط های اداری نیز اجازۀ تحرکِ حین کار را به شما نمی دهند. این بی تحرکی مهم است و می تواند به ضرر شما تمام گردد. احساس درد و خستگی در عضلات و مفاصل و استخوان ها، خصوصاً درد در ستون فقرات، مشکل شایع خیلی از ما شاغلانِ پشت میزنشین است. معمولاً از این نوع دردها شکایت داریم و در پی زمان مناسب برای انجام حرکات ورزشی و تحرک بیشتریم اما نمی دانیم با این همه کار و گرفتاری چه کنیم. چگونه می توانیم حرکت را به فعالیت های ایستا بیفزاییم و این پویایی جسمی را بخشی از فرهنگ کاریِ سلامت بدانیم؟ سیستم عامل های هوشمند با همۀ فوایدی که دارند از ما آدم های بی تحرک تری ساخته اند. گاهی حتی رغبت نمی کنیم یا دلیلی نمی بینیم که حین کار از جایمان برخیزیم، کش و قوسی به بدن بدهیم، چند قدم راه برویم و هوایی تازه کنیم. این درحالی است که بی تحرکی و خستگی ناشی از فعالیت های ثابت توان جسمی و ذهنی را به نحو قابل توجهی کاهش می دهند و بر راندمان کاری شاغلان تأثیر منفی دارند. یکی از بهترین راهکارها برای برطرف خستگی و گرفتگیِ ناشی از نشستن و فعالیت های ثابت، انجام متناوب حرکات کششی است. شاید باور نکنید اما چند دقیقه قدم زدن یا انجام یکی دو حرکتِ کششی ساده می تواند خطرات بسیاری را از شما دور کند و حتی جانتان را نجات دهد.

7 مزیت حرکات کششی در محیط کار و فعالیت های روزانه

کش و قوس هایی که گاه و بی گاه، در خلال کار و فعالیت به بدن می دهید، نقش مهمی در سلامتتان دارند و حسابشان از تمرینات ورزشی روزانه و ساعت های باشگاه جداست. از گذشته، با یادآوری زنگ های ورزش این نکته در گوشمان هست که حرکات کششی نقش مهمی در بهبود گردش خون و جلوگیری از آسیب های مفاصل دارند. فرقی ندارد که برنامه ریزی مرتب ورزشی داشته باشید یا این که همۀ روز پشت میزتان بنشینید و گاهی به خودتان استراحت بدهید. از قلم نیاندازید که انجام حرکات کششی یکی از عادت های مهمِ تندرستی و سلامت بدن است که باید به طور مداوم انجام گردد. در این مقاله قصد داریم 7 مزیت قابل توجه حرکات کششی را با شما در میان بگذاریم. این 7 مزیت از این قرارند:

1-پس از حرکات کششی قبراق تر از همیشه اید و می توانید کوه را جابجا کنید

اگر آدم های گرفتاری هستید و به طورمعمول از صبح تا بعدازظهر کار می کنید، لازم نیست این فرصت طلایی را از خودتان سلب کنید. وقفۀ کوتاهی برای کش و قوس دادن به بدن می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن انرژی از دست رفته را به شما بازگرداند. جنیفر وارتان مربی حرفه ای در این باره می گوید: فقط چند دقیقه حرکات کششی موجب افزایش جریان خون در سراسر بدن می گردد. همین چند دقیقه خون را به مغز می رساند و کارایی شما را افزایش می دهد. همین وقفۀ کوتاه و کش و قوس مختصر هوشیارتان می نماید و باعث می گردد رخوت کمتری در خود حس کنید.

2- کمتر تعادلتان را از دست می دهید، کمتر می لغزید و سکندری می خورید

دانشمندان پژوهشی برای آنالیز تعادل ایستایِ 42 دانش آموز انجام دادند تا معین نمایند که پس از انجام حرکات کششی تا چه مدتی می توانند روی دستگاه استابیلومتر (تعادل سنج) باقی بمانند. نتیجۀ پژوهش بسیار جالب بود زیرا آن هایی که 30 دقیقه پیش از انجام آزمایش، حرکات کششی انجام داده بودند در مقایسه با آن دسته که بی حرکت نشسته بودند، مدت طولانی تری قادر به حفظ تعادل ایستای خود بودند. پژوهشگران بر این عقیده اند که حرکات کششی می تواند به هماهنگیِ مؤثر عضلات بدن یاری کند. درواقع آن هایی که حرکات کششی انجام می دهند، می توانند تغییرات تعادلی را تحمل نمایند.

3-حرکات بدنی را راحت تر، سریع تر و با فشار جسمی کمتری انجام می دهید

حرکات کششی منظم، سفتی و گرفتگی عضلات را از بین می برند، اما برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب و برخورداری از مزایای کامل این تمرین های ساده باید این حرکات را صحیح انجام دهید. مایکل راس قائم مقامِ کلینیک تحقیقاتی مؤسسۀ راتمن دربارۀ انجام صحیح حرکات کششی چنین می گوید: باید از حرکات کششی استاتیک (ایستا)، یعنی کشیدن و نگه داشتن عضله اجتناب کنید. بهتر است تمرکزتان بر حرکات پویا و تمرینات کششی ملایم با غلطک های فومی باشد. دامنه ای از تمرینات حرکتی مثل بالا و پایین بردن شانه ها، چرخاندن مچ دست و خم کردن زانو را درنظر بگیرید. تمریناتی را انتخاب کنید که ماهیچه ها و مفاصلتان را به حرکات متناوب وا می دارند.

4- با حرکات کششی تمرینات ورزشی را بهتر و مؤثرتر از همیشه انجام می دهید

حرکات کششی باید بخش ثابت و منظم تمرینات روزانه باشند. اساساً باید تمرینات ورزشی را با حرکات کششی آغاز کنید و به سرانجام برسانید. بیشتر افرادی که تمرینات فیتنس انجام می دهند حرکات کششی و انعطاف پذیر را به وقت اضافه موکول می نمایند. این در حالی است که حرکات کششی، طیف گسترده تری از حرکت ها و کنش ها را در اختیارتان قرار می دهند. مقصود از طیف گسترده تر این است که به مدد حرکات کششی می توانید نرم تر خیز بردارید و در ارتفاع بیشتری بجهید. به عبارتی با این حرکات، مؤثرتر تمرین می کنید. ورزشکارانی که عادت به تمرینات کششی دارند، حرکت اسکات را می توانند بهتر و صحیح تر انجام دهند. جنیفر وارتان می گوید: با انجام حرکات کششی، زانوها و عضلات بالای رانتان بهتر خم و راست می شوند و می توانید تمرینات بیشتری انجام دهید. از این رو توصیه می گردد که پیش از انجام تمرینات ورزشی از حرکات کششی دینامیک برای افزایش دمای بدن و تقویت انعطاف پذیری مفاصل بهره ببرید و برای آرام کردن عضلات در سرانجام تمرینات از حرکات استاتیک یاری بگیرید.

5- با حرکات کششی کمتر محتمل است که به خودتان آسیب برسانید

چارلز دراس، مربی آمادگی بدنی در تمرینات ماراتن نیوجرسی در این باره اظهار می نماید: هرگز وقتی ماهیچه هایتان سرد است، حرکات کششی انجام ندهید. استفاده از حرکات کششی در گرم کردن به بدن یاری می نماید که برای تمرین آماده گردد و مغز را در حالت آمادگی برای ورزش قرار می دهد. درمجموع نمی گردد گفت که این نوع حرکات ورزشی، بیماری را درمان می نمایند اما از منظری نویدبخش می توانیم بگوییم که در بهبود ناراحتی های مفاصل بسیار مؤثرند. حرکات کششی در افزایش تمرکز نیز به شما یاری می نمایند و احتمال کمتری برای از دست دادن تعادل، آسیب و آه و ناله باقی می ماند.

6- با حرکات کششی قند خونتان به تعادل می رسد

تمرینات ورزشی مداوم به کاهش قند خون یاری می نمایند. در سال 2011 پژوهشی دربارۀ تأثیر حرکات کششی بر دیابت صورت گرفت و در خلال آن قند خون افراد بالغِ مبتلا به دیابت نوع 2 یا بزرگسالانِ مبتلا به پیش دیابت، پس از نوشیدن محلول غلیظ قند اندازه گیری شد. در سرانجام آزمایش معلوم شد قند خون آن هایی که 40 دقیقه پس از نوشیدن محلول شیرین، حرکات کششی انجام داده اند در مقایسه با افرادی که محلول را نوشیده اند ولی از خیر تمرینات کششی گذشته اند، به نحو قابل توجهی کاهش یافته است. این پژوهش نشان می دهد که انجام حرکات کششی تأثیر به سزایی بر کاهش قند خون دارد.

7- با حرکات کششی فشار عصبی کمتری خواهید داشت

حرکات کششی می توانند تنش های جسمی و روحی را مهار نمایند، چون تنگی و گرفتگی های عضلات را از بین می برند و باعث می شوند که احساس آرامش کنید. فقط نباید این حرکات را بیش از حد انجام دهید. به ویژه اگر آسیب دیده اید باید بسیار مراقب باشید. همان طورکه دراس می گوید: حرکات کششی نباید با فشار و به زور انجام شوند. باید نرم و راحت تمرین کنید. اگر با انجام حرکات کششی احساس درد می کنید، شک نکنید که حرکت ها را اشتباه انجام می دهید.

سخن آخر

در این مقاله به اهمیت حرکات کششی در سلامتی و افزایش راندمان کاری پرداختیم. با انجام تمرینات ساده می توانید بر کارایی فعالیت های روزانه بیفزایید. انتخاب این قبیل عادت ها و راهکارهای تجربه شده به شما یاری می نمایند که سبک زندگی سلامتی در پیش بگیرید. برایمان بنویسید که میانۀ شما با ورزش و فعالیت های بدنی چگونه است؟ چه محدودیت ها و فشارهایی دارید؟ آیا از کارتان لذت می برید؟ آیا حین کار احساس خستگی و ناراحتی می کنید؟ آیا از دردهای عضلانی رنج می برید؟ اصلاً در طول روز عادت به حرکات کششی دارید؟ چه تجربه ای در این خصوص دارید و فکر می کنید چه تغییراتی می توان در فضای اداری ایجاد کرد؟

منبع: وبلاگ بامیلو

به "7 مزیت حرکات کششی در محیط کار و فعالیت های روزانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 مزیت حرکات کششی در محیط کار و فعالیت های روزانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید